Антена за кола – компонент, без който не можем

Антена за кола – компонент, без който не можем

Автомобилните радио антени спадат към аксесоарите, които добавяме по желание. Те са компонент, който няма абсолютно никакво отношение към работата на автомобила, неговата изправност и безопасността на движение, но можем ли да си представим едно по-дълго пътуване без задължителната антена за кола, която ще ни позволи да слушаме радио?

Ако сравним първата антена за кола с което и да е съвременно решение ще открием огромна разлика както във визията, така и във вида на използвания материал, режима на работа и честотния обхват. С напредъка на модерните технологии, автомобилните радио антени стават все по-компактни като конструкция, все по-устойчиви на неблагоприятните условия при движение, но за сметка на това много по-мощни в приемането на радио сигналите.

Свойства на авто антените

Всяка антена за кола представлява радиотехническо устройство, способно да преобразува електромагнитните вълни в електрически ток. При поставяне на антената в електромагнитно поле, същото индуцира между нейните контакти електродвижеща сила, така че да протече електрически ток. Антената е пасивно устройство, способно да работи както в режим на приемане, така и в режим на предаване.

Нейното технологично изпълнение може да бъде различно – под формата на отрязък от метален проводник или като комбинация от проводници, метални рупори, отразяващи метални огледала, вълноводи с метални стени и коаксиални линии с изрязани в тях процепи. Устройството на една авто-антена е сложно, макар видът ѝ да не дава сериозни индикации за това. Замислете се по този въпрос следващият път, когато пуснете любимата си радиостанция, докато пътувате.

Какво можем да изберем днес?

Автомобилните радио антени, предлагани днес представляват огромно изобилие от разработки, което може да обърка дори по-грамотните в техническо отношение потребители. Спрямо своята цел, те са адаптирани да приемат радиоизлъчване в различни честотни ленти, в това число и FM честота, както и спътникова информация, необходима на навигационните системи в модерния автомобил.

Като принцип на монтиране към корпуса на возилото, авто-антените могат да използват:

  • Магнитно закрепяне;
  • Всмукателни чашки;
  • Свързване посредством резба;
  • Стяга;
  • Метод на вграждане.

Днес всеки собственик на автомобил може да избере принципа на монтиране, който му се струва най-надежден, удобен и изгоден. Монтажът не е единственият фактор, по който можете да изберете своята нова радио антена за кола. Спрямо местоположението, антените могат да бъдат външни или салонни, а според вида на усилване – активни и пасивни.

Размерът също е фактор при избора на радио антена, тъй като той определя обхвата на устройството. Така например 27 MHz кохерентната антена се отличава с голям размер, като най-мощните екземпляри могат да достигнат дължина около 2 метра. Вертикалната позиция на антената е стандарт, тъй като сигналът има хоризонтална поляризация, макар че при кохерентните модели е възможно и значително накланяне.

При избора на радио антена за кола е важно да съобразите модела с това, какъв сигнал бихте искали да приемате. Можете да избирате между антена за радиоприемник, обозначена като FM или AM (с честота 70-108 MHz), за навигация - GPS (400 MHz) или за радиовръзка - CB (27 MHz). За радост на всички обичащи да слушат радио, докато пътуват, на пазара се предлагат хибридни продукти , съчетаващи горепосочените функции – слушане на радио, GPS навигация и радиовръзка. Някои от моделите имат функция за превключване на приема от магистрала към градски условия и обратно.