Халогенни фарове – каква е тяхната история?

Халогенни фарове – каква е тяхната история?

Голяма част от автомобилите на пътя използват халогенни фарове, макар че те са най-старата в морално и техническо отношение разработка. Това, което не им позволява да останат в историята е тяхната достъпна цена, лесна поддръжка и по-малка чувствителност към условията на пътуване и електрическата инсталация в превозното средство.

История

Автомобилните халогенни фарове са модификация на стандартната крушка с нажежаема жичка, към която е добавено известно количество йод или бром – химически елементи от групата на халогените. Към тази тази подгрупа химични елементи се присъединяват още хлор, флуор, астатий и унунсептий – всички те притежаващи свойството да образуват соли. Халогенните елементи служат за повишаване количеството светлина, излъчвано от автомобилните фарове, което е необходимо, предвид местоположението и условията, при които се използват крушките.

Принцип на работа

Една стандартна крушка не би могла да освети достатъчна част от пътната настилка, особено предвид непрекъснатата промяна в траекторията на светене, ето защо автомобилните халогенни фарове използват специална рефлектираща система. В задната част на фара е разположена огледална повърхност, която служи за отразяване на светлината и насочването ѝ в желаната посока.

Крушките тип халогени варират като разновидности. Това, което ги отличава е това, което познаваме като къси и дълги светлини. Така например, крушките, познати като H7 използват една метална нишка, която свети при нагряване. Те са тези, които се активират при стартиране на двигателя, а мощността им е 55W/ 1500lm.

Халогенните крушки H4 използват две нажежаеми жички – към стандартната къса светлина е добавена втора с по-голяма дистанция на светене, позната като дълга светлина. По този начин фаровете могат да светят на различно разстояние, в зависимост от пътната ситуация в момента и необходимостта да се види по-голям участък от пътя. Представете си как би изглеждал автомобилът ако трябваше да разполага с отделни фарове за късо и дълго осветяване.

Работен живот

Работният живот на халогенните крушки е най-кратък в сравнение с този на ксеноновите и светодиодните (LED) осветители. Те издържат средно около 500 часа, което е твърде малко спрямо 3000 часа при ксеноновите и 50 000 часа при LED крушките. Неслучайно те са и най-ниско бюджетните решения, като цената им е сред основните причини да се използват и днес.

Макар всяка новопроизведена халогенна крушка да преминава задължителните тестови изпитания, това далеч не гарантира, че нейният живот ще изпълни първоначално обещаните от производителя часове. Редица фактори определят експлоатационния период на вашите халогенни фарове, като това са най-често нивото на околната температура в процес на запалване, а той се определя от волтажа на алтернатора.

Когато волтажът надвишава стандартните параметри от 13.2 V, дори само с 5 %, това ще доведе до преждевременна амортизация на крушката. Повредата се дължи на образуваните вследствие на топлината кристали, които се натрупват по повърхността на металните жички. С времето целостта им се нарушава и разпукването им е неизбежно. Внезапното изгасване на светлините по време на пътуване е проблем, с който всеки водач се е срещал в своята практика.

Тъй като при крушките, използвани в автомобилните халогенни фарове липсва каквато и да е индикация за амортизация, е добре да се подменят периодично, вместо да се чака естественият край на работния им живот. Това ще ви спести сериозни изпитания на пътя, в това число и глобите, налагани от контролните органи при неработещи светлини. За радост халогенните крушки са компонент, който можете да си позволите да подменяте често.