Крушки за фарове – фактор за добрата видимост

Крушки за фарове – фактор за добрата видимост

Когато стане въпрос за крушки за фарове, болшинството собственици и водачи на автомобили приемат темата като незначителна по отношение на безопасността на шофиране – грешка, която не бива да бъде допускана. Фаровете са нужни не само с цел избягване на глоби, те са и задължителен фактор за добрата видимост при лоши условия на осветеност. Виждайки максимална част от трасето, по което се движите, вие си гарантирате безпроблемно достигане до крайната точка на своето пътуване.

Как да ги избираме?

При избора на крушки за фарове различните водачи се ръководят от различни мотиви. За едни е важна тяхната разновидност, за други издържливостта, за трети, това е начинът на разпръскване на светлината, а за останалите водеща е тяхната цена. Всеки мотив е в известна степен основателен, но най-важно е да се избере оптималната комбинация от всички тези характеристики, тоест – видът, работният живот, качеството на светене и цената трябва да бъдат в идеална симбиоза, а това е не толкова просто на практика.

Съвременните крушки за фарове биват халогенни, ксенонови и LED осветители, всеки от които има своите предимства. Халогените са най-ниско бюджетното решение, но и лампи с най-кратък работен живот – средно около 500 часа. Тяхното присъствие в автомобилите датира от началото на 60-те години на миналия век, като името им се базира на общото наименование на специална група химични елементи, сред които йод и бром, добавяни в крушките с цел увеличаване количеството на светлината и удължаване на техния работен живот.

Ксеноновите крушки за фарове от друга страна, са по-скъпо решение, но не само заради значително по-дългия им работен живот – цели 3000 часа, спрямо 500 при халогенните. Самата технология на тяхното производство е твърде сложна и специфична, като процесът наподобява производството на полупроводници, при който е елиминиран всякакъв контакт на работника с продукцията. Крушките се обработват в стерилна и херметически затворена среда, което оскъпява значително крайния продукт.

Докато при халогенните и ксеноновите крушки се използват нажежаеми жички, то при светодиодите се използва съвсем различен принцип на светене. Те спадат към така наречените студени осветители, тъй като в процес на работа липсва каквото и да е нагряване. LED крушките са значително по-скъпи като първоначална инвестиция, но много по-икономичен консуматор на енергия, а освен това са и с най-дълъг работен живот – 30 000 – 50 000 часа.

Това, което трябва да се вземе предвид при избора на крушки за автомобилните фарове е тяхната съвместимост с осветителната инсталация във всеки отделен автомобил. Така например, фокусът при LED крушките може да се окаже проблем, в случай че рефлекторът на фаровете не е пригоден за този тип осветители. Работният живот на всеки тип крушка зависи от автомобилът, в който е поставена, особено ако волтажът на алтернатора надвишава стандартните параметри от 13.2 волта.

Кой трябва да ги поставя

Смяната на крушки за фарове е дейност много различна от тази при смяната на лампите, използвани в бита. Съвременните автомобили имат сложна конструкция, която е напълно непонятна за болшинството водачи. Дори да успеете да подмените амортизираните крушки с нови, това не ви гарантира добро осветяване на пътната настилка и околната обстановка. Регулирането на височината на осветяване е работа на професионалистите, а от нея зависи не само колко от пътя ще виждате, а и дали ще заслепявате останалите участници в движението.