Какво налага смяната на спирачна течност?

Какво налага смяната на спирачна течност?

В по-голямата си част спирачките на автомобила представляват напълно затворена система, което означава, че дребни песъчинки и мръсотия от пътя не биха могли да проникнат през малки отвори или други входове. На теория това би трябвало да означава, че наличната в спирачната система спирачна течност не подлежи на замърсяване и нейната смяна може да се извършва само в редки случаи при по-сериозни проблеми.

За жалост, спирачната система на вашия автомобил не работи в сферата на теориите. В реалния живот влагата може лесно да проникне в спирачната течност през хидравличните маркучи и цилиндри и да причини химическото ѝ увреждане. Така можете да се окажете не само със замърсена спирачна течност, но и с ръжда по металните компоненти на спирачната си система.

В случай, че спирачната система на вашият автомобил е със замърсена течност, ще се наложи спирачките да се почистят напълно, за да се отстранят всички нежелани частици и остатъчна влага, преди да се смени флуидът с нова, незамърсена течност. Проблемът е, че рядко можем да знаем с точност кога се е замърсил спирачният флуид. Ето защо много механици и производители препоръчват смяна на спирачната течност на всеки две години или на всеки 40 000 километра, като предпазна мярка.

Съществуват обаче някои обстоятелства, които налагат по-честа или незабавна смяна на автомобилната спирачна течност, сред които:

Шофиране при тежки спирачни условия

Ако използвате често ремарке или шофирате по насечени планински терени, със сигурност товарите повече спирачната система на автомобила си. По-високото натоварване на спирачките ще доведе до навлизане на повече влага в спирачната течност, което неизбежно ще намали нейната ефективност и ще доведе до бързо повреждане на различни компоненти от системата.

Смяна на накладките

Всеки път, когато се извършва ремонт или профилактика на спирачната система, е добре да се подменя и спирачната течност. Има две основателни причини това да се прави – първо: по-лесно е да се направи в този момент, след като монтьорът така или иначе се е заел със спирачките; второ: спирачната течност е много по-уязвима към проникване на влага и други замърсители, когато се извършват ремонти по спирачната система, включително при смяна на накладките.

Предупредителните светлини за спирачката на таблото светят

Ако индикаторът за ABS или спирачната система на таблото ви започне да свети, не отлагайте проверката на спирачките и спирачната течност – по възможност потърсете добър специалист. Светването на лампичката често означава ниско ниво на спирачна течност, а това вероятно се дължи на течове в спирачните маркучи и цилиндри. Щом има теч, вероятността да има и проникване на замърсители в течността е много голяма.

Забележима промяна в налягането на педала за спирачката

Някои хора не отдават голямо значение на промените в налягането на педала, но ако той стане по-лесен или по-труден за натискане от обикновено, това е лош знак. Незабавно трябва да се проверят спирачката и спирачната течност, тъй като е възможно течността да изтича през маркучите или през главния цилиндър.

Спирачната система е онзи автомобилен компонент, който има най-голямо значение за безопасността на пътя – вашата и тази на всички останали участници в движението. Това означава, че не бива да подхождате безотговорно към смяната на спирачна течност. Следете изминатите от автомобила километри, и щом достигнете лимита от 40 000, сменете течността, дори работата на спирачките да ви се струва нормална.