Хидравлично масло и хидравлична система

Хидравлично масло и хидравлична система

Хидравличните системи са широко известни като мощни механизми за задвижване и предаване на енергия, с помощта на специална течност, поставена под налягане. Те доказват практически механичните функции на течностите, които са способни да генерират голямо съпротивление, което да бъде използвано като задвижваща сила в различни превозни средства и технически машини. Хидравличната енергия е с широко приложение както в леки автомобили, така и в тежкотоварни строителни машини, камиони, мотокари, трактори, и друга селскостопанска техника с необходимост от значителна по обем сила.

Производителите обикновено проектират съвременната кормилна система на различни превозни средства с хидравличен усилвател, чиято основна задача е произвеждане на достатъчно количество енергия за оптимално улеснение при въртенето на волана. Хидравличната система на кормилото функционира благодарение на хидравлично масло, което отговаря за преноса на енергия между различните механични части.

Стандартната хидравлика осъществява дейност благодарение на хидравлична помпа, клапани, резервоар, хидравлични връзки, цилиндри и е напълно невъзможна без присъствието на специалната течност. Освен като форма на управление при кормилната уредба, хидравлично отвеждане в леко- и тежкотоварните машини се среща и под формата на хидравлични съединители, хидравлични повдигачи, хидропневматично окачване и т.н. 

Хидравличното масло е продукт, създаден на базата на рафинирани масла, извлечени от петролни фракции. Маслото се предлага на пазара в три разновидности: нефтено, водо-гликолово и синтетично (изкуствено) масло, които се използват за изключително разнообразни видове двигателни апарати. Леките автомобили се ориентират към прилагането на синтетичните варианти в хидравличните си системи. Използването на правилното хидравлично масло позволява функционирането на системата и създаване на механично съпротивление ( движеща сила ) в хидравлични цилиндри, чрез регулирано постъпване на сгъстен въздух чрез клапаните, което хидравличните бутала пренасят до крайната точка на системата. Огромната роля на маслото при формирането на двигателна тяга е комбинирана и с други, много съществени негови функции: смазочно въздействие върху всички подвижни части, с които има досег, охлаждащи, антикорозионни и антиокислителни свойства.

Пълноценната работа на машината изисква избор на хидравлично масло от утвърдена марка производител, което отговаря на установени норми за консистенция и чистота на течността. Замърсяването с отложени твърди частици, утайки и нагар, както и съдържанието на вода в маслото, са чест проблем при функционирането на хидравличните системи, който причинява съкратен експлоатационен живот на маслото, неутрализиране на полезните му добавки, бързо износване на работните повърхности, както и запушване или напукване на маслените филтри. Отстраняването на тези рискови фактори е възможно единствено чрез редовна подмяна на маслото, което всеки шофьор може да извършва самостоятелно,  в няколко последователни стъпки:

  • Източване на течността от хидравличното казанче
  • Движение на волана при изгасен мотор, до пълното изтичане на остатъчното масло
  • Почистване на казанчето и цедката от отлагания и налепи
  • Изливане на прясно хидравлично масло в казанчето и въртене на волана, докато се достигне необходимото ниво 

Най-актуалните съвременни стандарти за чистота на маслото, по които можем да се ориентираме при покупка, са ISO 4406: 1999 и DIN.  

Основни характеристики на висококачествените хидравлични течности 

Хидравличното масло функционира в условията на постоянно интензивно напрежение и висока температура, и циркулира под изключително високо налягане. Ограниченият капацитет на хидравличната система допълнително повишава натоварването, за да се създаде необходимото количество механична енергия. Пълноценната дейност на системата поставя високи критерии и изключва компромис с качеството, при избор на хидравлично масло. 

  • Вискозитет 

Вискозитетът е основна характеристика на маслото и показва степента му на течливост при определена температура. Високият вискозитетен индекс е гаранция за отлично състояние на течността при значителни температурни изменения, и обикновено се използва в двигателни машини с подобни работни условия 

  • Съвместимост с повърхностите в хидравличната система 

Хидравличното масло покрива с маслен филм всеки компонент от системата. Изключително важно е консистенцията на течността, както и допълнителните добавки в нея, да не оказват отрицателно химическо влияние върху материалите, за да не причинят износването или разяждането им. 

  • Антикорозионни, антиокислителни и противоизносни свойства 

Експлоатационният живот на хидравличната течност може да се повлияе от редица фактори. Замърсяването на маслото е само част от рисковите фактори, които причиняват бързо стареене на продукта. Поглъщането на големи количества кислород о течността също може да е фатално за състоянието й, особено при висока температура, и при наличие на отложени твърди частици, прах и вода- обикновено, тези фактори са основната причина за корозиране на металните елементи в системата.Повечето хидравлични масла се произвеждат със специални противоокислителни и антикорозионни добавки, които подобряват функцията на течността и удължават живота й. 

Износването на хидравличната система често се причинява от триене на металните части, което се предотвратява благодарение на маслените свойства на хидравличните течности. Обикновено, маслата се произвеждат с добавени вещества със специални формули, които поддържат смазочните им функции. 

  • Ниска степен на пенливост. Основен показател на хидравличното масло 

Запенването е често срещано при повишена степен на замърсяване или воден конденз, а интензивното налягане и високата температура допълнително стимулират този процес. Пенливостта вреди на функционирането на системата, намалява мощността на машината и предизвиква кавитация.  Висококачественото хидравлично масло трябва да абсорбира колкото се може по-малко кислород, газове и пари, и да отделя поетите количества бързо и своевременно, а за целта се прибавят специални добавки в хидравличните течности. 

  • Устойчивост към образуване на утайки 

Утайките възникват и се наслояват с времето, единствено при наличие на вода в маслото. Отстраняването на водния конденз предотвратява този проблем 

  • Филтруемост 

Хидравличните течности се филтрират непрекъснато по време на циркулацията в системата. Високата степен на филтруемост зависи пряко от вискозитета и работната температура, както и от пригодността на маслото към филтрите на системата. 

  • Екологично чист продукт 

Хидравличните масла в никакъв случай не трябва да са токсични, да застрашават чистотата на въздуха, водата и хранителните продукти, или да дразнят кожата при пряк контакт. Те трябва да притежават свойството за бързо саморазлагане и да са лесно рециклируеми.